DomůElektromobilitaČEZ navýší výkon prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín

ČEZ navýší výkon prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín

Během odstávky na prvním temelínském bloku skončené v závěru května vyměnil ČEZ nové separátory, které umožňují vyšší výkon. Přesně o čtyři elektrické megawatty (MWe). Druhý blok prošel stejnou úpravou loni. Dosažitelný výkon Jaderné elektrárny Temelín je tak 2x 1086 MWe. Skupina ČEZ vyrábí v jaderných elektrárnách ročně přes 30 TWh a v následujících letech chce jejich bezemisní výrobu zvýšit o další 2 TWh.

Výkon Jaderné elektrárny Temelín

Výkon Jaderné elektrárny Temelín začínal na 2×981 MWe. Během 21 let provozu pak ČEZ výkon Temelína postupně zvyšoval. V roce 2013 posunul výkon každého temelínského bloku o čtyři procenta (40 MWe). V letech 2014 a 2015 pak o další dvě procenta (20 MWe). Před dvěma roky přineslo další 4 MWe odvodnění vysokotlakých dílů u turbín na obou blocích. Poslední navýšení (8 MWe) přidaly nové separátory. Od začátku provozu (r. 2000) činí celkový výkonový přírůstek elektrárny 210 MWe, což odpovídá velkému uhelnému bloku.

„Vyšší výkon nám umožní nahradit část výroby v uhelných elektrárnách. Je to v souladu s naší novou vizí Čistá energie zítřka, kdy uhelnou energetiku postupně nahradíme obnovitelnými zdroji a vyšším výkonem jaderných elektráren.“

říká generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš
Vyšší výkon Jaderné elektrárny Temelín díky separátorům

Vyšší výkon temelínského prvního bloku umožňují nové separátory. Ty totiž umožňují lépe využít páru v nejaderné části elektrárny a díky tomu pak může generátor dosáhnout vyššího výkonu, aniž by se zvyšoval výkon reaktoru. První blok je schopen vyrobit za hodinu o 4 MWe více, tedy víc, než spotřebuje průměrná česká domácnost za celý rok. Z ročního pohledu je tak blok schopen pokrýt bezemisní elektřinou spotřebu většího českého města. Přínosy nového výkonu prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín je i roční ušetření až 20 tisíc tun CO2.

„Navýšení výkonu je výsledkem lepší účinnosti v nejaderné části elektrárny, kterou přinesly nové separátory. Výkon reaktoru zůstává stejný a nezvyšuje se ani spotřeba paliva.“

poznamenal ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml
- Advertisement -

Aktuálně je v provozu pět českých jaderných bloků. V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři. V jaderné elektrárně Temelíně pokračuje plánovaná odstávka druhého bloku z důvodu výměny paliva.

Další články