DomůElektromobilitaElektromobily letos odebraly u dobíjecích stojanů ČEZ již o 45% elektřiny navíc

Elektromobily letos odebraly u dobíjecích stojanů ČEZ již o 45% elektřiny navíc

Dobíjecí stojany ČEZ byly v letošním prvním pololetí hlavním dodavatelem energie do baterií elektromobilů a tahounem rozvoje dobíjecí infrastruktury v České republice. Navzdory pandemii Covid-19 tempo výstavby nezpomaluje a Skupina ČEZ chce letos vybudovat 80 nových stojanů. Aktuálně provozuje v ČR více než 300 veřejných dobíjecích stanic, z toho je téměř 240 rychlodobíjecích. Síť srovnatelná s většími řetězci klasických čerpacích stanic se za poslední dva roky zdvojnásobila. Letos se zatím rozrostla o více než 30 nových dobíjecích stanic. Za rok 2020 to bylo o rekordních 83 stojanů. Infrastruktura vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF).

Během prvních šesti měsíců roku vzrostl meziročně objem elektřiny odebrané v síti veřejných rychlodobíjecích stanic o více než 45 procent. Elektrická auta „natankovala“ u zelených stanic celkově více než 1,6 milionu kWh bezemisní elektřiny. Ve stejném období loňského roku si elektrická auta od stanic ČEZ odvezla 1,1 milionu kWh, za celý rok 2020 se statistika dobíjení dostala přes 2,4 milionu odebraných kWh.

„Vliv pandemie je nesporný a také v našem sektoru znamenal zpomalení aktivit. Věříme ale i tak, že udržíme tempo výstavby z loňského roku, kdy jsme postavili více než 80 stanic a výrazně pokročili v plošné nabídce dobití v lokalitách po celé České republice. I nadále se zaměřujeme na pokrývání hlavních tahů
a větší města. Připravujeme také postupné osazování nejvytíženějších lokalit dobíjecími stanicemi o vyšších výkonech. Celkově by elektromobily letos měly u stojanů ČEZ poprvé načerpat výrazně přes tři miliony kWh.“

uvedl manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík v tiskové zprávě
Dobíjecí stojany ČEZ byly v letošním prvním pololetí hlavním dodavatelem energie

Šoféři využili letos dobíjecí stojany ČEZ ve 101 736 případech a průměrně tak při jednom zastavení „čerpali“ 15,5 kWh elektřiny. U každého ze stojanu mohou současně doplňovat energii dva elektromobily, což umožňuje odbavit přes 600 elektromobilů. Hlavní tíhu provozu nesou rychlodobíjecí stanice o výkonu 50 kW. Ty dnes tvoří 80% sítě a umožňují dobití většiny kapacity baterií všech typů a značek elektromobilů v řádu desítek minut. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ činí přes 18 tisíc kW. Do pěti let chtějí energetici Skupiny ČEZ celkový výkon všech stanic ztrojnásobit na více než 50 tisíc kW.

- Advertisement -

Další články