DomůElektromobilitaFord a Hermes zkoumají budoucnost doručování

Ford a Hermes zkoumají budoucnost doručování

Automobilka Ford oznámila nový program, jehož cílem je pomoci evropským firmám pochopit, jak by pro ně mohly být samořízené automobily přínosné. Prvním partnerem Fordu se stala britská rozvážková společnost Hermes. Ford a Hermes budou zjišťovat, jak ostatní účastníci silničního provozu reagují na zdánlivě autonomní vůz.

Doručování zboží až domů je dnes součástí našich životů. Výraznou proměnou možná projde způsob, jakým se k nám zásilky dostávají. Ford a Hermes za pomoci speciálně upraveného užitkového vozu Ford Transit napodobují vzhled skutečného autonomního vozidla, a také speciálním sedadlem, z nějž může zkušený řidič vůz bezpečně ovládat, ale pro okolí to vypadá, jako by za volantem nikdo neseděl.

„Vzhledem k tomu, že plánujeme přivést na silnice autonomní vozy, je důležité, abychom mysleli nejen na samotnou technologii, ale i na firmy našich zákazníků. Není lepší způsob, jak poznat, co bude potřeba změnit, než vyzkoušet tyto procesy naživo.“

řekl ředitel oddělení autonomních vozů a mobility ve Ford of Europe Richard Balch
Pěší kurýři si mohou daný vůz prostřednictvím mobilní aplikace přivolat.

Povinnosti řidiče v rozvážkových či logistických provozech mohou být například třídění či nakládání zboží, ruční předávání zásilek příjemcům apod. V tomto výzkumu nicméně řidič bude pouze řídit. Pěší kurýři si mohou daný vůz prostřednictvím mobilní aplikace přivolat. Jakmile vůz dorazí a zaparkuje na vhodném místě, kurýr odemkne dveře a uvnitř ho navedou hlasové pokyny a digitální obrazovky k příslušné schránce obsahující zásilky, které má roznést.
V prostředí velkoměsta je takový způsob rychlý, ekologicky šetrný a efektivní. Výzkumná vozidla umožní společnosti Hermes i dalším podnikům začít přemýšlet o tom, jak by jejich týmy mohly pracovat s vozy bez řidiče.

„Jsme rádi, že můžeme s Fordem spolupracovat na tomto zkušebním programu, jehož cílem je zjistit, jaký potenciál mají autonomní vozy a jaký bude jejich význam pro doručování v delším časovém horizontu. Neustále inovujeme, abychom inkubovali a následně zkoumali koncepty jako tento, a těšíme se na první zjištění, která budou nepochybně přínosná pro celé odvětví.“

říká vedoucí oddělení Product, Innovation and Onboarding ve společnosti Hermes Lynsey Aston
- Advertisement -

Ford se již zabývá otázkou, jak autonomní vozy začlenit do našeho každodenního života. Vyvíjí například světelný vizuální jazyk, který ostatním řidičům, cyklistům a chodcům sdělí, co mají autonomní vozidla v úmyslu udělat. Technologii autonomního řízení testuje ve velkých městech po celých Spojených státech a do roku 2025 plánuje investovat do autonomních vozidel přibližně sedm miliard dolarů (v přepočtu přibližně 146 mld. Kč).

Další články