DomůElektromobilitaJaderná rychlodobíjecí stanice od ČEZu dodala za rok provozu bezemisní elektřinu na...

Jaderná rychlodobíjecí stanice od ČEZu dodala za rok provozu bezemisní elektřinu na cestu kolem světa

Společnost ČEZ již rok provozuje v České republice první veřejnou rychlodobíjecí stanici pro elektromobily, která je napájená pouze z bezemisní produkce Jaderné elektrárny Dukovany. Během prvního roku provozu této „jaderné“ rychlodobíjecí stanice ČEZ přijeli řidiči elektromobilů 441 krát k rychlodobíjecímu stojanu od společnosti ABB u dukovanské elektrárny.

Rychlodobíjecí stojan je schopen dobíjet nejrozšířenější typy a značky elektromobilů. Většinu kapacity baterií elektromobilů dokáže stanice o výkonu 50 kW a s dvojící DC konektorů dobít za několik desítek minut. Za rok provozu stanice byla dodána energie 5 224 kWh. Ta postačí elektromobilu s průměrnou spotřebou 12,7 kWh/100 km k ujetí 41 133 kilometrů.

Elektromobily se staly nedílnou součástí provozu nejen ve městech, ale stále častěji se s nimi setkáváme přímo u elektrárny nebo v jejím okolí. Je naším přirozeným posláním podporovat tento trend zejména včasnou výstavbou spolehlivé rychlodobíjecí infrastruktury. Rostoucí zájem řidičů elektrických aut o dobíjení v Dukovanech, navíc přímo z bezemisního jaderného zdroje, ukazuje, že je o tuto službu i energii stále větší zájem.

řekl Roman Havlín, který působí jako ředitel JE Dukovany.

Řidiči elektromobilů mohou také přímo u elektrárny využít vedle rychlodobíjecí stanice další dvě stanice normálního dobíjení.

- Advertisement -

Dukovanská elektrárna dále nabízí možnost dobití čistou bezemisní elektrickou energií také pro návštěvníky Infocentra, kteří přijedou na elektrokolech. Přímo před infocentrem je nová dobíjecí stanice s možností zapůjčení různých druhů dobíjecích kabelů.

Veřejné dobíjecí stanice ČEZ

Společnost ČEZ provozuje v České Republice více než 270 veřejných dobíjecích stanic, z nichž je 200 rychlodobíjecích. Jenotlivé dobíjecí stanice je možné nalézt v mapě dobíjecích stanic pro elektromobily.

Jihomoravský kraj a Vysočina

Skupina ČEZ v Kraji Vysočina v současné době provozuje 11 veřejných dobíjecích stanic. Rychlodobíjecí stanice jsou v Dukovanech, Humpolci, Telči, Třebíči, Ždírci nad Doubravou, Žďáru nad Sázavou a Velkém Meziříčí na 146. km dálnice D1.

V Jihomoravském kraji je společnost ČEZ provozuje 22 stanic. Rychlodobíjecí stanice se nacházejí vedle Brna také např. v Blansku, Břeclavi, Hodoníně, Kuřimi a v lokalitách u dálnic D1 a D2. Společnost do budoucna plánuje rozšíření pokrytí stanic i v dalších lokalitách.

Další články