DomůElektromobilitaRenault eWays ElectroPop: do roku 2030 bude tvořit produkce elektromobilů až 90%

Renault eWays ElectroPop: do roku 2030 bude tvořit produkce elektromobilů až 90%

Skupina Renault zrychluje svou strategii Renault eWays a udržuje si krok před konkurencí, protože je prvním originálním výrobcem zařízení (OEM), který vyvinul vlastní e-motor bez vzácných permanentních magnetů. Využívá své technologické a průmyslové prostředky spolu s desetiletou zkušeností v oblasti elektromobility, což skupině umožňuje nabízet konkurenceschopné a populární elektrické vozy.

Skupina navázala partnerství s francouzským start-upem Whylot kvůli inovativnímu e-motoru s axiálním tokem. Tato technologie bude poprvé použita u hybridních pohonů s cílem snížit náklady o 5% a současně ušetřit až 2,5 g CO2 (WLTP). Renault bude prvním OEM výrobcem, který bude od roku 2025 ve velkém měřítku vyrábět elektromotor s axiálním tokem.
Skupina také pracuje na kompaktnějším elektrickém pohonu zvaném ,,All-in-one“. Tento elektrický pohon spočívá v integraci e-motoru, reduktoru a výkonové elektroniky (projekt One box) do jediného balíčku. To umožňuje snížení celkového objemu o 45%, snížení celkové ceny pohonu o 30% a o 45% nižší ztrátu energie WLTP, což u elektrických vozů prodlouží dojezdovou vzdálenost až o 20 km.

Rozmach strategie Renault eways v oblasti elektrických vozů

Dne 9. června 2021 oznámila Skupina vytvoření společnosti Renault ElectriCity nabízející vozy vyrobené ve Francii. Tento právní subjekt v severní Francii zahrnuje tři závody Renault v Douai, Maubeuge a Ruitz. Již v roce 2024 budou subjektu dodány cenově konkurenceschopné baterie od GigaFactory vybudované společností Envision-AESC v Douaio o kapacitě 9 GWh, do roku 2030 má za cíl dosáhnout 24 GWh. Svým ideálním umístěním se nachází v srdci evropské poptávky po BEV, jelikož Francie, Velká Británie, Německo, Itálie
a Španělsko budou v roce 2025 představovat přibližně dvě třetiny z celkové poptávky.

„Dnes probíhá nevídaný rozmach strategie skupiny Renault v oblasti elektrických vozů a také evropské výroby. Budováním Renault ElectriCity, našeho kompaktního, účinného elektrického ekosystému v severní Francii spolu s naší MegaFactory pro elektrické motory v Normadii vytváříme na domácí půdě podmínky naší konkurenceschopnosti. Budeme školit, investovat a tvořit partnerství s nejlepšími zavedenými i novými hráči v jednotlivých oblastech, včetně: ST Micro-electronics, Whylot, LG Chem, Envision AESC a Verkor. Do roku 2030 bude představeno deset nových modelů a vyrobeno až milion elektrických vozů, od cenově dostupných městských vozů po sportovní vozy vyšší třídy. Abychom elektrifikaci dodali dotek značky Renault, sázíme kromě výkonu také na ikonický design, jako je oblíbený model R5: popularizujeme elektrické vozy.”

řekl výkonný ředitel skupiny Renault Luca de Meo
- Advertisement -

Jelikož jde o největší výrobní centrum v Evropě zaměřené na elektrické vozy, umožňuje skupině Renault učinit z těchto závodů nejkonkurenceschopnější a nejefektivnější výrobní centrum elektrických vozů v Evropě. Do roku 2025 bude vyrábět 400 000 vozů a náklady na výrobu se sníží na cca 3% hodnoty vozu. Tento průmyslový ekosystém představuje úspěšný přechod od tradičních spalovacích motorů k elektrickým pohonům a do konce roku 2024 s sebou přinese 700 nových pracovních míst. Společně s AESC Envision a Verkor vytvoří skupina Renault 4 500 přímých pracovních míst, a to do roku 2030.

Značka Renault si klade za cíl dosáhnout do roku 2030 až 90% čistě  elektrických vozů

Co se týče elektroniky, Renault eWays rozšíří kontrolu nad svým hodnotovým řetězcem integrací měniče, DC-DC a palubní nabíječky (OBC) do unikátní samostatné jednotky vlastní výroby. Díky svému kompaktnímu designu bude tento projekt zvaný One box kompatibilní s napětím 800V. Bude obsahovat méně dílů kvůli snížení nákladů a bude použit napříč všemi platformami a pohony (BEV, HEV, PHEV) pro ještě větší množstevní úspory. Díky našemu strategickému partnerství s ST Microelectronics budou napájecí moduly pro měnič, DC-DC
a OBC spoléhat na karbid křemíku (SiC) a Gallium Nitride (GaN).

Značka Renault si díky strategii Renault eWays klade za cíl dosáhnout do roku 2025 nejzelenějšího produktového portfolia na evropském trhu s více než 65% elektrickými a elektrifikovanými vozy a až 90% čistě elektrickými vozy do roku 2030.

Další články