DomůElektromobilitaVodní elektrárna Orlík je již opravena

Vodní elektrárna Orlík je již opravena

Vodní elektrárna Orlík má za sebou pravidelné několikatýdenní revize po hlavní části sezóny
a hlásí návrat do služby. Opravy prvního, třetího a čtvrtého bloku jsou u konce a u posledního druhého bloku se počítají poslední hodiny do konce oprav. Práce probíhaly postupně s pětidenním časovým překrytím kvůli pracím na společné části soustrojí. Každá dvojice orlických bloků má totiž výkon vyveden do společné vývodové linky.

„Orlík je hlavním článkem vltavské kaskády. Disponuje celkovým výkonem 364 MW, dálkovým ovládáním z centrálního dispečinku ve Štěchovicích a umí operativně najet na plné zatížení za 128 sekund. Opravy jako ta současná jsou nutné pro spolehlivý dlouhodobý provoz elektrárny.“

říká Petr Maralík, ředitel Vodních elektráren ČEZ

Vodní elektrárna Orlík byla uvedena do provozu v letech 1961–62 a letos na jaře Orlík překonal hranici 20 miliard kWh vyrobené elektřiny. Soustrojí, které je 27 metrů vysoké, vyrobilo více než 261 milionů kWh a zajistilo tak energii pro 75 tisíc domácností ve středních a jižních Čechách. Největší opravy za celou svou historii zažil Orlík v létě 2002, kdy do poslední chvíle statečně vzdorovala tisícileté vodě na Vltavě a zaplatila za to zaplavením všech čtyř 91MW turbín i generátorů. Opravy probíhaly po celý rok a nejvíce poškozený 4. blok začal elektřinu do sítě znovu dodávat dokonce až 13. prosince 2004.

Opravované soustrojí vodní elektrárny Orlík

Údržba je jedinou možností, kdy specialisté mohou vstoupit do tzv. vodních cest kde za normálních okolností vládne výhradně voda. Za provozu proteče jedním přivaděčem až 150 kubíků vody rychlostí 5 m za vteřinu. Ta roztáčí oběžné kolo turbíny, odkud její energii přenáší hřídel na rotor generátoru. Vyrobená energie je vyvedena do rozvodny 220 kV Milín. Když užitečná tekutina opustí elektrárnu, míří znovu vyrábět elektřinu do níže položeného Kamýku.

„Máme za sebou především kontroly na vodních cestách včetně obou 60metrových přivaděčů, zjišťování vad, vyvařování kavitací a opravu únavových trhlin na 80tunových oběžných kolech turbín o průměru 4,6 metru. Na soustrojí TG4 na nás navíc čekala ještě oprava hřídelové ucpávky. Příští rok začneme s výměnou a modernizací řídícího systému, elektrických ochran a buzení, aby elektrárna byla dobře připravena na požadavky moderní energetiky.“

dodává vedoucí provozu vodní elektrárny Orlík Jaroslav Květ
- Advertisement -

Další články