DomůElektromobilitaVodní elektrárny ČEZ produkují o 68 % více energie

Vodní elektrárny ČEZ produkují o 68 % více energie

Vodní elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice produkují více energie. Za letošní 1. pololetí vyprodukovaly 684 GWh ekologické elektřiny. Za prvních šest měsíců loňského roku to bylo „pouze“ 406 Gwh. Meziroční růst táhly především velké vodní elektrárny, modernizace, zvyšování účinnosti vodních elektráren, které pomáhají šetřit vodu a také příznivé přírodní podmínky, které byly nad dlouhodobým průměrem.

Vodní elektrárny ČEZ vyrábí ekologickou elektřinu

Díky vodním elektrárnám se nemuselo spálit 528 tisíc tun uhlí a vypustit tak do ovzduší 495 tisíc tun CO2. Takové dopady si žádá výroba stejného množství energie v klasických elektrárnách. V uplynulých 15 letech prošlo modernizací 38 soustrojí 22 vodních elektráren skupiny ČEZ a celkový výkon tak činí 1425 MW. To je zhruba ¾ výkonu jaderné elektrárny Dukovany. Objem energie z těchto „zelených“ zdrojů pokryje pololetní spotřebu 390 tisíc českých domácností. V příštích letech ČEZ připravuje solární parky o výkonu tisíců MW.

„Vedle zvyšování efektivity výroby ve stávajících bezemisních elektrárnách chceme v příštích letech postavit nové obnovitelné zdroje o celkovém výkonu 6 GW, a přispět tak k plnění klimatických cílů České republiky. Prim budou hrát solární parky v průmyslových areálech nebo na rekultivacích, které přispějí k nahrazení končících uhelných elektráren. Fotovoltaické panely jsou dnes více než dvakrát levnější a téměř dvojnásobně efektivnější než před deseti lety. Pokračujeme také ve zvyšování účinnosti a ekologizaci vodních elektráren.“

říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina
Vodní elektrárny ČEZ produkují o 68 % více energie.

Bezemisní strategie ČEZ

Cíle stanovené v bezemisní budoucnosti ČEZ začal plnit. V areálu jaderné elektrárny Dukovany vznikla první velká solární elektrárna na speciálně upravených střechách nových parkovacích stání. Oboustranné panely pomáhají zužitkovat i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů. Tento největší český fotovoltaický zdroj tohoto typu o výkonu 820 kWp pokryje roční spotřebu téměř tří stovek domácností.
Vedle aktivit v solární energetice jsou modernizovány a ekologizovány provozy vodních elektráren. Tyto aktivity si dosud vyžádaly více než 3 miliardy korun a ČEZ tím navýšil účinnost vybraných soustrojí elektráren až o cca 5 %. Téměř nové hydrocentrály dokážou vyrobit stejné množství elektřiny z menšího objemu vody. Zde se můžete prostřednictvím virtuálních prohlídek podívat, jak fungují vodní, sluneční a větrné elektrárny.

- Advertisement -

Další články