DomůElektromobilyFord využívá robotické řidiče na testování v nejnáročnějších podmínkách

Ford využívá robotické řidiče na testování v nejnáročnějších podmínkách

Automobilka Ford angažovala dva robotické řidiče na testování v nejnáročnějších podmínkách v laboratořích, které pod jednou střechou simulují různé druhy extrémních povětrnostních podmínek. Robotický řidič Shelby a Miles, jak jim říkají technici, mohou zkoušet nové vozy bez komplikací, kdy se zejména uplatní při simulacích vysokých nadmořských výšek, kde metodika testu někdy vyžaduje, aby se postup několikrát perfektně zopakoval.

Robotický řidič Shelby a Miles

Technici Fordu nevybrali uvedená jména náhodně. Carroll Shelby a Ken Miles sehráli klíčovou roli ve vývoji Fordu GT40, který v roce 1966 vyhrál 24 hodin Le Mans. Carroll Shelby byl známý rovněž v souvislosti s variantami Fordu Mustang, které dodnes nosí jeho jméno.

Supermoderní „továrna na počasí“

Továrna na počasí umístěná v německém Kolíně nad Rýnem dokáže simulovat saharskou poušť, Sibiř i nejvýše položené alpské silnice. Simulované podmínky jsou přitom tak věrné, že i nejzkušenější testovací řidiči se mohou cítit unavení či malátní. Při testování se živými řidiči v aerodynamickém tunelu, zejména při simulaci vysoké nadmořské výšky, je nutné dodržovat řadu bezpečnostních opatření. Neustále se sleduje zdravotní stav řidičů, na místě musí být lahve s kyslíkem, zdravotnické vybavení a záchranář. Naproti tomu Shelby a Miles můžou pracovat v teplotním rozsahu -40°C až +80°C, stejně jako v extrémních nadmořských výškách a navíc je lze naprogramovat na různé řidičské styly. Nohy robotického řidiče sahají k pedálům akcelerátoru, brzd a spojky, jedna paže ovládá řazení a druhá spouští a zastavuje motor.

„Tito dva noví jezdci jsou skvělými posilami týmu, protože zvládnou náročné vytrvalostní testy ve vysokých nadmořských výškách a za vysokých teplot. Když sedí na místě řidiče robot, můžeme provádět zkoušky celou noc bez obav, že řidič bude potřebovat přestávku na svačinu nebo toaletu.“

říká vedoucí zkoušek v aerodynamickém tunelu Ford of Europe Frank Seelig
- Advertisement -

Supermoderní „továrna na počasí“ automobilky Ford nebyla nikdy vytíženější, nicméně i nadále provádí provozní zkoušky v reálném světě. V Evropě se jedná například o Großglocknerskou vysokohorskou silnici v rakouských Alpách nebo o zasněženou oblast Arjeplog ve Švédsku.

Další články