DomůElektromobilyInfotainment vozů ŠKODA upozorňuje na nebezpečné podmínky na silnici

Infotainment vozů ŠKODA upozorňuje na nebezpečné podmínky na silnici

Infotainment vozů ŠKODA poskytuje řidičům podrobné informace o aktuálním stavu vozovky a v případě potřeby upozorňuje na nebezpečné podmínky na silnici jako je snížená přilnavost vozovky nebo její poškození. Systém shromažďuje anonymně data do cloudu (Car-to-Cloud), který je založen na chytrém využívání kolektivních dat: čím více vozů je do systému zapojeno, tím přesnější jsou také předpovědi. Následně data vyhodnocuje a v případě potřeby infotainment upozorňuje na nebezpečí a zároveň poskytuje potřebné informace ostatním účastníkům provozu, díky čemuž se zvyšuje míra bezpečnosti.

Systém využívá senzory vozů, aby předem určil, kde panují na silnici náročné podmínky. S tímto cílem se díky „Informacím o lokálním nebezpečí“‚ zvyšuje aktivní bezpečnost řidičů i ostatních cestujících. Služby konektivity, které nabízíme, vyvíjíme neustále dál, abychom našim zákazníkům poskytli další bezpečnostní prvky a ještě více pohodlí.


uvedl Sebastian Lasek, vedoucí produktové řady konektivity ve společnosti ŠKODA AUTO.

Díky integrovanému softwaru, který využívá virtuálních senzorů je možné na základě prokluzu kol odhadnout koeficient tření mezi pneumatikami a povrchem vozovky. Informace ze všech vozidel se následně kombinují s předchozími měřeními nebo informacemi o počasí a následně se tato data předávají poskytovateli služeb, který zobrazí silniční síť jako trojrozměrný model. Jakmile se vozidlo přiblíží oblasti, kde panují špatné podmínky, infotainment vozů ŠKODA zašle upozornění do vozidla. Lze tak rozpoznat, kde se nacházejí výmoly, kde hrozí rychlá námraza nebo které silnice již byly zbaveny sněhu nebo posypány. Základní technologii mohou využívat například silničáři, aby v reálném čase získávali informace o stavu silniční sítě.

Do konce roku 2021 bude v Evropě údaje poskytovat více než 1,7 milionu vozidel koncernu Volkswagen a do konce roku 2022 číslo vzroste na více než 3 miliony vozidel. Infotainment vozů ŠKODA, který je součástí služby ŠKODA Connect bude k dispozici pro aktuální generaci modelů ENYAQ iV, FABIA, KAMIQ, KAROQ, KODIAQ, OCTAVIA, SCALA a SUPERB.

- Advertisement -

Zdroj informací: tisková zpráva

Další články