DomůElektromobilyPrototyp Renault 5 navazuje na kultovní auto 70. let

Prototyp Renault 5 navazuje na kultovní auto 70. let

Renault R5 je kultovní auto 70. let jehož šibalský pohled je součástí dědictví společnosti Renault. Nový moderní prototyp Renaultu 5, který byl představen v lednu nemůže zapřít svého předchůdce.


Designér exteriéru Nicolas Jardin vypráví jak reinterpretoval moderním způsobem tento slavný pohled původního Renaultu 5.

Renault zosobnil nezbedný a rozpustilý pohled R5 v 70. letech ve slavné animované reklamě Les aventures de Supercar (Dobrodružství super vozidla). Během akce, která v té době probíhala, bylo možné se s vozem s ozdobený krásnýma očima nalepenýma na světlech potkat na cestách ve Francii. A právě tento emblematický a spřízněný pohled chtěl Nicolas Jardin zopakovat na moderním prototypu Renaultu 5.

- Advertisement -

Od kultovního pohledu k reinterpretaci

„Práce na prototypu nebyla práce na volné téma. Jednalo se o práci na reinterpretaci díla R5 et a jeho projekci do budoucnosti, aby z něho vzniklo moderní dílo“.
Při překreslení šibalských světel a denních potkávacích světel „vše vycházelo z linií, úhlů a paprsků přední strany původní R5. Postupně, s dalšími výkresy, vznikla zcela jiná světla, pokud jde o jejich proporce i kresbu“.
Finální, velmi propracovaná, velmi cizelovaná verze evokuje smějící se, lehce se mhouřící oči. Pokud jde o denní světla obdélníkového tvaru v dolní části, která připomínají dobové přídavné mlhové světlomety, jsou začleněna do nárazníku karosérie jako původně. „Jejich skleněné zpracování je trojrozměrné, jejich rozdělení je velmi přesné a tato světla evokují řezání laserem a odkazují na svět aerodynamiky a letectví.“

řekl Nicolas Jardin

Technologie ve službách expresivity

Spojily se velmi moderní postupy s cílem přetvořit ikonický pohled R5. Zejména matriční LED technologie, která umožňuje integrovat pohyb a programovat animace pro oživení světel. To je ilustrováno zejména sekvencí při příchodu k vozidlu. Rozsvítí se nové logo auta a spustí se animace, která se rozšiřuje směrem k masce. Potom světla ožijí, jako by auto mrkalo očima. Je nemožné si tohoto mrknutí nevšimnout!

„Díky matriční technologii a animacím při příchodu k vozidlu jsme mohli znovu vytvořit expresivitu a šibalský pohled původního auta.“
Ať už jde o jejich nákres, nebo jejich technologii, světla prototypu Renaultu 5 nemají na papíře mnoho společného se světly původní R5. A přece poznáváme její pohled. Povedlo se to! „Abychom mohli navázat na dědictví R5, bylo potřeba, aby auto bylo expresivní a živé. S tímto prototypem, skutečným dílem moderního designu, ztělesňujícím radost ze života à la Renault, se nám to povedlo“

uzavřel Nicolas Jardin.

Fotogalerie

Další články