DomůElektromobilyŠkoda vyrábí ENYAQ iV s uhlíkově neutrální bilancí

Škoda vyrábí ENYAQ iV s uhlíkově neutrální bilancí

Český výrobce automobilů ŠKODA AUTO neustále optimalizuje provoz, výrobní procesy ve svých závodech a zaznamenává emise CO2 v souladu s certifikací ISO během celého výrobního procesu. Proto česká automobilka představuje svoji novou elektrickou vlajkovou loď s uhlíkově neutrální bilancí. Bateriové vozy jako je nová ŠKODA ENYAQ iV jsou během provozu lokálně bezemisní a dokonce úplně bezemisní při využití zelené elektřiny. To znamená, že řidiči vozu ENYAQ iV mohou cestovat úplně „zeleně“, pokud budou využívat výhradně elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů.

Automobilka účinně snižuje uvolňování oxidu uhličitého při výrobě řadou opatření. V závodě ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi se ve spolupráci s energetickou společností ČEZ buduje největší fotovoltaický střešní systém v České republice. V průběhu dalšího desetiletí bude veškerá energie potřebná pro výrobu v českých závodech pocházet z uhlíkově neutrálních zdrojů.
Pomocí aplikace OPTIKON zajišťuje nejlepší možné využití prostoru v přepravních kontejnerech. Jen v první polovině roku 2020 se díky umělé inteligenci podařilo ušetřit 151 přeprav kontejnerů a tím i 80 tun emisí CO2.

Bateriový vůz ŠKODA ENYAQ iV s uhlíkově neutrální bilancí

Monitorování emisí CO2 u svých dodavatelů a partnerů

Společnost ŠKODA AUTO se zaměřuje také na emise CO2 u svých dodavatelů a partnerů. Dodavatelská společnost LG například garantuje používání elektřiny z obnovitelných zdrojů při výrobě baterií pro model ENYAQ iV. Mnoho dalších partnerů garantuje ekologicky šetrné výrobní procesy, aby se emise CO2 v dodavatelském řetězci a v logistice snižovaly nebo se jejich vzniku zcela předcházelo. Výpočet emisí CO2 vychází ze specifické ekologické bilance, která je certifikována společností TÜV NORD CERT. Díky těmto opatření je ŠKODA AUTO schopna dodat ENYAQ iV s uhlíkově neutrální emisní bilancí.

CO2 vzniklé z recyklace vozu a baterií

- Advertisement -

Emise CO2 vzniklé z recyklace modelu ŠKODA ENYAQ iV jsou již také zohledněny. Baterie dostanou po použití nejprve „druhý život“ v chytrých energetických úložištích, následně jsou recyklovány a použité suroviny jsou poskytnuty k dalšímu využití. Toto opatření prodlužuje životnost baterií a zlepšuje tak ekologickou stopu.

Zdroj informací: tisková zpráva

Další články