DomůElektromobilyHead up displej s rozšířenou realitou lze již objednat pro ID.3 a...

Head up displej s rozšířenou realitou lze již objednat pro ID.3 a ID.4

Head up displej s rozšířenou realitou je již možné objednávat pro elektricky poháněné modely Volkswagen ID.3 a ID.4. Volkswagen zahájil nedávno sériovou výrobu modelu ID.4 ve Cvikově a jako první mainstreamový výrobce automobilů zavádí tento inovativní prvek do výbavy. Head up displej s rozšířenou realitou je součástí paketu „Infotainment Plus“. Cena modelu ID.4 na našem trhu začíná na částce 1 167 900 Kč.

Head up displej

Head up displej propojuje virtuální a reálný svět uvnitř automobilu. Pomocí tohoto průhledového displeje s rozšířenou realitou je možné zobrazovat důležité informace řidiči vozidla během jízdy. Informace se promítají do zorného pole řidiče automobilu a překrývají reálné okolí. Řidič tak vidí dynamické symboly v prostoru venkovního světa. Během odbočování tak je například možné vidět šipky pro odbočování ve svém zorném poli.

Head up displej v ID.3, ID.4

Head up displej s rozšířenou realitou je rozdělen na dvě plochy na kterých jsou promítaný důležité informace.

Displejem s rozšířenou realitou začíná Volkswagen psát novou kapitolu v oblasti zobrazování informací pro řidiče. Přestože je nová technologie opravdovou světovou novinkou, Volkswagen se rozhodl, že ji zavede do nabídky ve velkosériově vyráběném modelu. Značka tím pokračuje ve své strategii nabízet prvky výbavy ze světa high-tech za dostupné ceny. Zavedli jsme do sériové výroby opravdovou inovaci. A to nikoli v prémiovém vozidle, ale v kompaktních modelech z rodiny elektromobilů ID. Klíčovou kompetencí Volkswagenu je zpřístupňování progresivních technologií velkému okruhu zákazníků.

řekl Frank Welsch, který je odpovědný za vývoj

Venkovní plocha

- Advertisement -

Venkovní virtuální plocha s uhlopříčkou 1,8 metru je umístěna v zorném poli řidiče ve vzdálenosti přibližně 10 metrů. Na ní jsou zobrazovány informace z asistenčních systémů, odbočovací šipky a místa startu nebo cíle z navigace. Na ploše se také vizualizují funkce související s hlídáním jízdních pruhů a vzdálenosti mezi vpředu jedoucím vozidlem. Dynamické prvky jsou na displeji vhodně vkládány do okolního světa a neruší tak řidiče při jízdě, aby nebyl přehlcen podněty.

Bližší venkovní plocha

Pod venkovní velkou venkovní virtuální plochou se nachází ve virtuální vzdálenosti 3 metry nízká široká plocha. Na ní jsou zobrazovány informace o rychlosti jízdy, dopravních značkách a statické symboly z asistenčních systémů.

Video: představení head up displeje

Video: představení head up displeje pro modely Volkswagen ID.3 a ID.4

Jak funguje Volkswagen head up displej

Hlavní součástí průhledového displeje s rozšířenou realitou je jednotka PGU (Picture Generation Unit), která je zodpovědná za vytváření obrazu. Jednotka je umístěna uvnitř přístrojové desky. LCD displej vysílá svazky paprsků na dvě rovná zrcadla a speciální optická soustava rozděluje obě složky pro vzdálenější a bližší plochu. Rovná zrcadla odrážejí světlo na velké konkávní zrcadlo. Od něj paprsky směřují na čelní okno a tím do zorného pole řidiče. Pro něj jsou tak symboly ve vzdálenosti 10 metrů stejně ostré jako reálné okolí.

Jednotka AR Creator slouží pro vytváření rozšířené reality. Obsahuje procesory, které na základě přední kamery vypočítávají umístění symbolů vzhled k okolí.

Volkswagen ID.4 diskuzní fórum

Další články