DomůOstatníŠkoda využívá chytrého manipulačního robota v závodě ve Vrchlabí

Škoda využívá chytrého manipulačního robota v závodě ve Vrchlabí

Chytrý manipulační robot, kterého vyvinula společnost ŠKODA AUTO, vykonává komplexní pracovní kroky při výrobě automatických sedmistupňových přímo řazených převodovek.

„V našem vysoce moderním závodě definujeme nová měřítka digitalizace výroby a další krok jsme učinili právě s novým chytrým manipulačním robotem. Využíváme rozvinutých algoritmů a možnosti detekce obrazu k tomu, abychom tyto procesy uspořádali co možná nejefektivněji a současně zlepšili i ergonomii pracovišť pro naše pracovníky. Princip chytré manipulace zvaný smart handling budeme postupně rozšiřovat i na další oblasti výroby.“

vysvětluje vedoucí závodu společnosti ŠKODA AUTO ve Vrchlabí Ivan Slimák

ŠKODA AUTO vyvinula tento systém sama v rámci systematického rozšiřování v oblasti automatizace výroby. Nový chytrý manipulační robot naváděn senzorickými technologiemi internetu věcí (Internet of Things) odebírá surové díly z palet a umísťuje je na dopravník obráběcích center. Následně odebírá obrobené díly a odkládá je do přepravního koše. Robot přemístí za směnu celkem 900 kilogramů. Tuto těžkou práci doposud vykonávali zaměstnanci, kteří budou plnit nové úkoly při měření a výměně nástrojů.

Proces je založen na principu digitální detekce obrazu. 3D kamera, která je náhodně uložena v paletě zaznamenává pozici a na základě obrazu algoritmus stanoví, který díl je optimálně dosažitelný a následně propočítá další potřebné pohyby. Chytrý manipulační robot pak přesune díl k obrobení a poté jej odloží do přepravního koše.

Práce chytrého manipulačního robota
- Advertisement -

Další autonomní dopravní systém přiveze díly do měřícího centra, kde jsou precizně proměřeny. Robot denně přepraví okolo 50 000 surových dílů. Díky procesu, který je plně automatizován a velmi efektivní vyrobí automobilka ŠKODA AUTO denně více než 2 300 kusů automatických sedmistupňových přímo řazených převodovek (DSG) DQ200, které se používají i ve vozech dalších koncernových značek.

Zdroj informací: tisková zpráva

Další články